Virtuaalreaalsus tegevusteraapias

Refereeris: Kätlin Lindsaar
Tegevusteraapia I kursuse üliõpilane

Virtuaalses taastusravis kasutatakse ravi eesmärgiks virtuaalreaalsust ja virtuaalset keskkonda. Virtuaalsele taastusravile pööravad teadlased ja praktikud järjest rohkem tähelepanu. See on muutumas heaks abivahendiks erinevates teraapiates.

Virtuaalreaalsuse kasutamise eelised

Virtuaalreaalsuse abil saavad patsiendid unustada ümbritseva ja keskenduda ainult ülesandele, mis toimub simulatsioonikeskkonnas. Enamasti toimub kliiniline ravi väljaspool patsiendi tavalist keskkonda. Tänu virtuaalreaalsusele on võimalik tuua simulatsioon reaalmaailmast raviasutusse. Lisaks on see meetod patsientidele põnev ja motiveeriv. Terapeut saab vastavalt kliendile muuta ülesande raskusastet ja korrata ülesannet nii palju kui vajalik.

Virtuaalreaalsuse kasutamise väljakutsed

Virtuaalreaalsuse puuduseks on kallis tehnika. Lisaks nõuab selle kasutamine tehnilisi oskusi. Virtuaalreaalsuses tuleb arvestada ka ajavahemikku, mis tekib reaalse liigutuse ja ekraanile kuvatud liigutuse vahel. See võib tekitada osalistes südamepahasust.

Mängukonsoolid tegevusteraapias

Väga palju kasutatakse tegevusteraapias mängukonsoole nagu Microsoft Xbox, Sony Playstation ja Wii. Tegevusterapeudid alustasid Wii konsooli kasutamist täiskasvanutega. Teraapias kasutati Wii sportmänge nagu tennis, korvpall, bowling, golf ja poks. Iga sportmängu mängimiseks peab patsient kasutama spetsiifilisi liigutusi. Näiteks tennise mängimiseks on vaja kätt sirutada, painutada ja liigutada külgedele. Lisaks liigub patsiendil kaasa ka kogu keha küljelt küljele ja eest taha. Seda mängu on võimalik mängida nii istudes kui ka seistes.

Virtuaalreaalsusprillid tegevusteraapias

Kaasaegsete virtuaalreaalsusprillidega on võimalik vähendada teraapia jooksul patsiendi valu. Näiteks on uuritud seda sõdurite peal, kellel on põletushaavad. Virtuaalreaalsus hoiab patsiendi tähelepanu, haarates mitmeid erinevaid meeli ja seetõttu mõtleb patsient vähem valule. Mitmed uuringud on saanud analoogseid tulemusi tegevusterapeutilises rakenduses.


Kasutatud kirjandus

Halton, J. (2008). Virtual rehabilitation with video games: A new frontier for occupational therapy. Occupational Therapy Now, 10(1): 12-14.

Hoffman, H.G., Meyer, W.J., Ramirez, M., Roberts, L., Seibel, E.J., Alzori, B., Sharar, S.R. ja 1 Patterson, D.R. (2014). Feasibility of articulated arm mounted Oculus Rift Virtual Reality goggles for adjunctive pain control during occupational therapy in pediatric burn patients. Cyberpsychology, behavior, and social networking. 17(6): 397-401. 2

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s