“Ei ole hullu,” mõtlesime

Autor: Talvi Toom
Tegevusteraapia üliõpilane

Osades:
Grete Anton – tegevusterapeut, Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud-õpetaja
Talvi Toom – Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tegevusteraapia eriala 3. kursuse üliõpilane

  • Neljapäev, 29.11 kell 12:15, Tallinna Lennujaam

Saan Gretega kokku lennujaama kaheksandas väravas. Oleme teele asumas Tšehhi, kus astume üles ettekandega teemal “Eestlaste kogemus praktiliste lahenduste leidmisel tegevusteraapias”. Tööjaotus on meil selline, et mina räägin AbikÄpp’ist (vaata: http://www.abikäpp.ee) ja Grete räägib isetehtud teraapiavahenditest ning näitab teemakohast videot. Tegemist on rahvusvahelise konverentsiga, mida korraldatakse Lääne-Boheemia Ülikooli Tervishoiuteaduskonna 10. aastapäeva auks. Kui võtta arvesse seda, et mul sarnane esinemiskogemus puudub ja ees oli pikk reis riiki, mida ma varem külastanud polnud, siis võib öelda, et tunne oli pigem rahulik.

Oleme vaevu end väravas mugavalt sisse seadnud, kui võõrast vestlust pealt kuulates selgub, et meie lend suunal Tallinn → Stockholm on 1,5 tundi edasi lükatud. Mis omakorda automaatselt tähendas ka seda, et jääme kindlasti maha ka Stockholm → Praha lennust. “No ei ole hullu,” mõtlesime ja läksime sööma. Mõne aja pärast selgus, et me ei lendagi täna Stockholmi, peame hoopis lennujaamast väljuma, piletid ümber vormistama ning turvakontrolli uuesti läbima. Ees on ootamas lennud Tallinn → Varssavi ja Varssavi → Praha.

Teeme kogu tralli uuesti läbi, vaatame kella ning selgub, et õhtusöögile, kuhu konverentsi korraldajad on meid kutsunud, me kindlasti ei jõua. Teeme mõne tunni aega parajaks, lähme nüüd juba teise väravasse ning Grete paneb teele e-maili, kus teavitab konverentsi korraldajaid meie õhtusöögile mitte ilmumise põhjustest ning ühtlasi küsib infot, et mis kell ja kus me järgmisel päeval olema peaksime. Vastus saabub võrdlemisi kiirelt: “Tänan teavitamast ja kui veel küsimusi tekib, andke kindlasti teada”. Võtame kiirelt vastu otsuse ise ära otsustada, et kuhu ja mis kellaks läheme.

Õues läheb juba hämaraks ja õige pea lastakse meid lennukile. Tunne on selline nagu oleks pikk päev seljataga, ometi olen endiselt umbes 1 kilomeetri kaugusel oma kodust.

  • Neljapäev, 29.11 kell 19:00, Praha Lennujaam

Läks küll tunde oodatust kauem, kuid jõudsime siiski lõpuks Prahasse. Õues on külm ja kottpime. Loodame, et siit edasi enam erilisi takistusi meie teele ei satu.

Teame, et meil on vaja sõita lennujaamast bussiga Zlicini metroojaama. Millise bussiga? Kust see väljub? Kust saab pileti? Veidikene uurimist ja leidsime õige peatuse, teadsime bussi numbrit (100!) ning leidsime isegi piletiautomaadi. Hakkame siis pileteid ostma, kui selgub, et mu kaart ei sobi. Gretel on õnneks kaasas mitu kaardi ning üks neist siiski sobib.

Saame piletid ostetud ja nagu tellitud – buss nr 100 sõidab peatusesse. Aga miks 2 minutit varem? Ja miks ta peatusest nii kaugel peatub? Hakkame bussi suunas jooksma, kuid peatume mõlemad vahetult enne avatud bussiust. Tunne on vale, seega otsustame viimasel sekundil mitte siseneda ja buss sõidab minema.
Õnneks tuleb kohe uus buss nr 100 ning astume sisse. Leiame kohe ukse juurest pileti märgistamiseks mõeldud aparaadi. Minu piletiga läheb ilusti, kuid selgub, et Grete pilet, mis muidu on täpselt samasugune kui minu omagi, on 5mm laiem ja see ei mahu masinasse. Püüame nii, püüame naa – no ei lähe. Grete otsustab piletil selle 5mm maha voltida ja korras! Pilet on märgistatud.

  • Neljapäev, 29.11 kell 19: 45, Zlicin

Kaks lennukit ja üks buss seljataga, vaja veel ainult kaks bussisõitu üle elada. Oleme Zlicinis, mis on selline suurem jaam, kust sõidab välja metroo, Praha linnasisesed liinid ning ka mõned linnadevahelised bussid. Teame, et ees on umbes tunnine sõit Pilsenisse, kus asub meie hotell. Aga milline buss sinna läheb? Kust väljub? Kust saab pileti? Äkki jälle automaadist? Ei, siiski mitte – automaadist saab vaid Prahas liikuva ühistranspordi pileteid. Äkki saab pileti bussijuhilt? Proovime. Kust väljub? Vist esimeselt platvormilt. Kohale jõudes saame teada, et platvorm on õige, seal seisev buss samuti. Paraku pole meil endiselt pileteid ning vene ja inglise keel pole keeled, mida kohalik bussijuht valdab. Mõne aja pärast selgub, et pileti saab osta vaid sularaha eest, isegi viipemaksega kaardiga pole seal midagi teha. Buss sõidab minema, meie jääme nõutult maha. Grete leiab internetist info, et täpselt ühe tunni pärast läheb Pilsenisse viimane buss. Meil on täpselt üks võimalus veel bussile saada. Grete ostab meile piletid internetist ära. Tunneme, et meil on vedanud ja lohistame oma kohvid lähedalasuvasse kaubanduskeskusesse, et aega parajaks teha.

Aeg läheb kiiresti, aga taaskord bussile minnes selgub, et mingil salapärasel põhjusel puudub bussijuhil info meie broneeringu kohta. Õnneks ta halastab meie peale, kirjutab piletite numbrid üles ja laseb meid bussi.

  • Neljapäev, 29.11 kell 22:00, Pilsen

Uskumatu, olemegi siin – lähme bussist maha ning igaks juhuks pistame ümber nurga järgmise bussipeatuse suunas punuma. Ainult üks buss veel ja jõuame hotelli. Aga kust osta pilet? Tundub, et bussipeatuses ei ole mingit automaati. Ja sularaha meil ei ole. Jääme lootma, et äkki bussijuhi käest on võimalik kaardiga osta. Buss number 16 tuleb ja peatub. Me siseneme ja Grete läheb bussijuhi juurde, kes teda ignoreerib. Siis näeme mingit pisikest masinat, Grete lehvitab oma viipemaksega pangakaarti ja olemas – masin prindib meile pileti kahele inimesele. Hiljem muidugi selgub, et see üks pilet oli siiski ühele inimesele. Tore, ainult paar tundi Tšehhis ja juba sõidame jänest.

Kell on 22:30 kui jõuame Pilseni Parkhotelli.

  • Reede, 30.11 kell 07:00, Pilseni Parkhotell

Ärkame vara, käime söömas ja peame plaani. Meie oleme konverentsi teise bloki esimesed esinejad, peaksime alustama kell 10:45. Kuna enamus ettekandeid ja arutelu toimub vaid tšehhi keeles, siis lähmegi täpselt meie esitlusele eelnevaks vaheajaks kohale. Selgub, et konverents on jäänud venima ning meie esinemise algus venib tunnikese võrra edasi.

Saabub paus, kõik teised lähevad kohvile, meie lähme saali etteotsa oma ettekannet ja videot avama, mis mõlemad on internetis. Saame teada, et internetti ei ole, Gretel on õnneks kaasas mälupulk ning saame vähemalt oma esitluse arvutisse salvestada. Hingame juba kergendatult, kui selgub, et salvestatud esitlusel on suur osa pilte kaduma läinud ja vajame ikkagi ligipääsu internetile. Grete võttis ohjad enda kätte ja ühendas ise arvuti internetti ära. Tore kui on IT-tehnik omast käest võtta!

Paus lõpeb, inimesed kutsutakse tagasi saali, hõigatakse välja meie etteaste. Ettekanne läheb enam-vähem nii nagu hommikul kohvilauas harjutanud olime. Rääkisime natukene meie koolist, tegevusteraapia õppest, Eesti Tegevusterapeutide Liidust, teraapiavahenditest ja AbikÄpp’ist. Gretel õnnestub isegi saalitäis spetsialiste korraks naerutada. Tuleb ettekande lõpp, paneme video mängima ja… Üllatus-üllatus: häält ei ole! “Ei ole hullu,” mõtleme. Grete räägib natukene juurde ja läbi see etteaste saabki. See sama etteaste, mille pärast juba suvest saadik südant valutanud olime.

Istume kohusetundlikult 1,5h veel saalis, kuulates tšehhikeelseid etteasteid selleks, et osaleda ettekannete järel toimuvas arutelus. Arutelu alguses tänati meid huvitava ettekande eest ning tunti huvi, kas Eestis peale laste ka muuga tegeletakse. Pärast lühikest arutamist minnakse edasi teiste teemade juurde.

Vahepeal selgus, et lennukipiletite rahast oli meile ära makstud vaid pool ettenähtud summast. See väike mure sai samal päeval väga ilusti kohe ka lahendatud. Ning selgus see, et täna enam midagi suurt ei toimugi, aga homme on konverentsil esinenud inimestele korraldatud üht-teist, kus me kahjuks osaleda ei saa, kuna meie lendame sel ajal juba tagasi.

Otsustasime pärast tähtsat hommikupoolikut sõita uuesti Prahasse, Zlicinisse. Mõtlesime, et kuna raske osa on nüüdseks läbi, siis tähistame seda sellega, et sööme Prahas midagi ja ostame koju kaasa mõne meene.

  • Reede, 30.11 kell 18:45, Zilcin

Kuna reis Zilcinisse kulges probleemideta, siis hakkasime end juba üsna kindlalt Tšehhis ringi liikudes tundma. Saime lõpuks pärast kaheksat tundi jälle süüa ja kodustele kaubanduskeskusest mõned sokid osta. On olnud pikk päev, väsimus võttis üle ja otsustasime hotelli tagasi pöörduda. Seadsime sammud vana hea tuttava platvorm 1 poole ning sularaha oli seekord täitsa olemas. “Oleme oma vigadest õppinud,” mõtlesime. Kohale jõudes selgus, et enam aga ei tulnudki suhelda bussijuhiga, vaid ühe naisterahvaga, kes seal bussis vägesid juhatas. Olime järjekorras esimesed, kuid piletiostusoovi kuuldes teatas ta meile: “Sorry, the bus is full, wait here”. Seejärel lasi ta sisse kõik juba piletid ostnud reisijad ja meie nina all veel kolm piletita kohalikku reisijat. Meid jäeti taaskord maha. Väsimus oli suur, kell üsna hiline. Järgmine buss läheb tunni aja pärast. Vaatasime internetist pileteid – viimased kolm piletit on veel alles jäänud, ostsime ruttu kaks tükki ära ja jäime ootama.

Tunni pärast tuli uus buss ja õnneks reis tagasi hotelli kulges seiklusteta.

  • Laupäev, 01.12 kell 06:30, Pilseni Parkhotell

Täna saab koju! Vaatame marsruuti, mille kuvab meile Google Maps. Pole päris samasugune selle teekonnaga, kuidas me siia tulime. Tekib väike mure, et kas on jälle oodata samasugust seiklusterohket päeva? Või oleme äkki hoopis ära teeninud sujuva reisi koju? Meil on Tallinnasse saamiseks vaja sõita taas kolme bussi ja kahe lennukiga. Vaatame lendude aegu: meil on lendude Praha -> Varssavi ja Varssavi -> Tallinn lennu vahe kõigest 30 minutit – ei kõla hästi, aga loodame parimat.

  • Laupäev, 01.12 kell 17:30, Tallinna Lennujaam

Uskumatu lugu, aga kõik on sujunud täna lausa ideaalselt. Hüppasime bussilt bussile ja lennukilt lennukile nagu vanad reisisellid. Peatused olid seal, kus need ka Google Mapsi järgi olema peavad. Midagi ei tühistatud, ükski transpordivahend ei hilinenud. Terve päeva vältel vaatasime kahtlustavalt ringi, justkui oodates, et kus see pauk nüüd tuleb. Tulemata see õnneks jäigi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s