ETLi 2018

Autorid: Grete Anton & Anne-Mari Rebane

Aasta viimases postituses teeme ka väikse kokkuvõtte Eesti Tegevusterapeutide Liidu 2018. aasta tegevustest ja toimetamistest.

Aasta algus tõi suure tähelepanu tegevusteraapia erialale tänu Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi Üleannetuse kampaaniale. Osalesime kampaanias sensoorikapudelite valmistamise õpetamisega Terevisioonis ning Üleannetuse perepäevadel üle Eesti. Lisaks olid tegevusterapeudid esindatud heategevuslikus Kuldvillaku saates.

Kevadel toimus ETLi liikmetele teraapiavahendite valmistamise workshop ja erialase filmi vaatamine, millele järgnes mõnus arutelu kolleegide seltsis. Aprillis osaleti ka Invamessil Tallinna Puuetega Inimeste Kojas, kus kõigil külastajatel oli võimalus lasta mõõta oma käte haardejõudu, proovida erinevaid nägemishäireid simuleerivaid prille ja kohandatavaid söögiriistu.

Uue juhatuse esimesel üldkoosolekul maikuus võeti vastu uus põhikiri ning sõlmiti koostööleping Tallinna Tervishoiu Kõrgkooliga, et teha koostööd oma tegevuste teavitamisel, taseme- ja täiendkoolituste arendamisel ning arendusprojektide planeerimisel ja elluviimisel. Samuti valiti esmakordselt revisjonikomisjon koosseisus Käty Saluveer, Hanna-Stiina Heinmets, Karin Lilienberg. Revisjonikomisjoni ülesandeks on jälgida liidu ja juhatuse tegevuse vastavust põhikirjale ning tegeleda kaebustega, mis puudutavad kutsekomisjoni vastutusalast välja jäävate kutset mitteomavate liidu liikmete professionaalset tegevust.

4.-5. augustil toimusid ETLi harivad ja meeleolukad suvepäevad Ojaäärse loodusmajas. Esimene päev oli suunatud erialastele loengutele ja seminaridele, teine päev planeeriti grupitegevuste jaoks. Üheskoos toimus hommikuvõimlemine ja väike metsamatk.

Sügis algas väga tempokalt läbirääkimistega palgatingimuste osas ühispöördumise tegemiseks kollektiivlepingu osapooltele. Kuna sellel aastal sõlmitud kollektiivlepingus tegevusterapeudid veel otseselt kaasa rääkida ei jõudnud kohtusid Eesti Tegevusterapeutide Liidu ja Eesti Füsioterapeutide Liidu juhatuse liikmed edasiste plaanide arutamiseks Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliiduga. Kohtumisel saadi selgem ülevaade, mida on vaja teha enne järgmise kollektiivlepingu sõlmimist. Endiselt ootab ETLi juhatus kaasamõtlejaid antud teemal.

Juhatuse koosoleku otsusega pani ETL õla alla tegevusteraapia üliõpilaste projektile “AbikÄpp”, mille sügisel valminud kodulehekülg http://www.abikäpp.ee sisaldab kogu abivahenditega seotud infot.

Oktoober on tegevusteraapia eriala sünnikuu ning Maailma tegevusteraapia päeva tähistasime seekord Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppekorteri avamisega ning suure ühiskokkamisega. Tegevusteraapia 101. aastapäeva puhul külastasid Eesti Tegevusterapeutide Liidu juhatuse liikmed ja Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tegevusterapeudi õppekava juht Hanna-Maria Põldma ka Pärnu Haigla tegevusterapeute. Kohtumisel arutleti nii rõõmude kui ka arendamist vajavate valdkondade üle. Esimese külaskäiguga loodetakse algatada traditsiooni külastamaks tegevusterapeute üle Eesti.

Oktoober oli tähelepanuväärne kuu lisaks Eesti Puuetega Inimeste Fondi koostööprojektile “Tegevusteraapia nipid lapsevanemale”. Projekti raames olid maailma tegevusteraapia nädalal (22. oktoober – 26. oktoober) igal hommikul Terevisiooni eetris klipid, milles näidati nutikaid lahendusi igapäevaelu tegevuste õpetamiseks lapsele.

ETLi selleaastane jõulupidu toimus taaskord KUMUs, kuid hoopis siidimaali töötoas. Iga osaleja sai valmistada unikaalseid jõulukaarte, isikliku siidisalli ning ühistööna valmis ka Eesti Tegevusterapeutide Liidu “lipp”.

Aasta lõppu mahtus lisaks veel tõsisemaid teemasid, kui toimus esimene abivahendispetsialisti kutseeksam ning avati kevadel uuendatud kutsestandardi järgi tegevusterapeudi kutse taotlemise voor. Detsembris said esimesed tegevusterapeudi kutse taastõendajad ka oma kvalifikatsiooni uuendatud. Hetkel on Eestis 12 kutsetunnistust omavat ning 11 eksamit sooritavat tegevusterapeuti.

WFOTi poole läks teele ka TTK ja ETLi ühistööna valminud tegevusterapeudi õppekava tunnustamise avaldus, millega kinnitatakse et alates 2017. aastast on tegevusterapeudi õppekava vastavuses WFOTi 2016.a vastuvõetud miinimumstandarditega. Suur tänu TTK tegevusterapeudi õppekava õppejõududele tegevusteraapia eriala eest seismise ning õppekava arendamise ning ajakohasena hoidmise eest.   

Aasta viimasel juhatuse koosolekul võeti vastu esimene Eesti Tegevusterapeutide Liidu kodukord, mis on leitav liidu kodulehelt.

Uuel aastal ootab ees palju suuri ja tähtsaid tegemisi. Kevadel valime uue juhatuse ja sügisel tähistame liidu 10. aastapäeva. Aasta jooksul on plaanis läbi viia ETLi poolt korraldatavaid üritusi rohkem ka väljaspool Tallinnat, näiteks toimub traditsiooniks saanud Brainstormingu üritus seekord 9. veebruaril kell 13:00 hoopis Tartus. Aitäh kõigile, kes on 2018. aastal ETLi tegemistes kaasa löönud, toetanud ja aidanud suurte tegudeni jõuda. Citius, altius, fortius eesootaval aastal!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s